Skip to content

3021 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2005

Property Information

Block2506
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SF2F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,124
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,600
57%
Improvement Value:$208,900
43%
Total Assessment$488,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281+12.9%
2024$6,451+51.0%
2023$4,272-11.1%
2022$4,808+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946