Skip to content

712 East Lawn DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$456,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block2506
Lot34
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,100
61%
Improvement Value:$181,500
39%
Total Assessment$461,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,883+13.8%
2024$6,046+47.7%
2023$4,095-13.4%
2022$4,730+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$456,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 9719, Page 8783Recorded1/3/2025

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8874, Page 2206

Property Built

Built

Year Built: 1958