Skip to content

710 Marsha DrNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 24, 2015

Property Information

Block2507
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1SFALB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,600
56%
Improvement Value:$223,900
44%
Total Assessment$508,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,142+11.6%
2024$7,296+35.8%
2023$5,373-10.3%
2022$5,990+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 9110, Page 2223Recorded4/27/2015

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8473, Page 5217

Property Built

Built

Year Built: 1959