Skip to content

709 East Lawn DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Dec 15, 1988

Property Information

Block2507
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,600
59%
Improvement Value:$196,900
41%
Total Assessment$481,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,163+13.5%
2024$6,312+47.7%
2023$4,275-12.8%
2022$4,903+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 4913, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1958