Skip to content

700 West Lawn DrNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Aug 27, 1997

Property Information

Block2510
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1SFV
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage988
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,100
65%
Improvement Value:$153,100
35%
Total Assessment$433,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,862+13.8%
2024$6,028+41.7%
2023$4,256-12.8%
2022$4,882+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5644, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1959