Skip to content

704 Ruth DrNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block2508
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1SFV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,700
68%
Improvement Value:$134,400
32%
Total Assessment$420,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,621+15.0%
2024$5,758+43.2%
2023$4,021-14.7%
2022$4,715+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 9068, Page 7187

Property Built

Built

Year Built: 1955