Skip to content

716 Gail DriveNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block2506
Lot41
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,200
56%
Improvement Value:$228,700
44%
Total Assessment$519,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,752+12.8%
2024$6,874+41.0%
2023$4,875-12.7%
2022$5,583+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$236,900
DeedBook 8423, Page 1881

Property Built

Built

Year Built: 1959