Skip to content

703 Ruth DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block2509
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,700
56%
Improvement Value:$224,600
44%
Total Assessment$510,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,545+12.8%
2024$6,688+40.5%
2023$4,758-12.1%
2022$5,416+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958