Skip to content

701 Ruth DrNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block2509
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage988
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,100
58%
Improvement Value:$206,900
42%
Total Assessment$487,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,247+13.0%
2024$6,415+46.5%
2023$4,380-6.8%
2022$4,702+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 9393, Page 4306Recorded1/27/2020

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8746, Page 5580

Property Built

Built

Year Built: 1955