Skip to content

717 Ruth DrNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block2513
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,500
52%
Improvement Value:$273,900
48%
Total Assessment$568,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,426+11.8%
2024$7,536+47.0%
2023$5,128-12.5%
2022$5,858+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 9241, Page 5088Recorded8/10/2017

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8129, Page 6912

Property Built

Built

Year Built: 1955