Skip to content

150 Lawrence AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1999

Last Sale Price
$544,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block257
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,700
43%
Improvement Value:$457,600
57%
Total Assessment$801,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,992+22.8%
2024$10,582+1.8%
2023$10,395+10.1%
2022$9,441+10.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$544,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 9448, Page 2208Recorded10/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1999