Skip to content

130 Lawrence AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2007

Property Information

Block257
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,972
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$576,500
55%
Improvement Value:$470,800
45%
Total Assessment$1,047,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,664+26.1%
2024$10,834-2.6%
2023$11,118+13.2%
2022$9,820-9.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912