Skip to content

3108 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1996

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 14, 2002

Property Information

Block2601
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description2SALG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,049
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,100
48%
Improvement Value:$312,500
52%
Total Assessment$600,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,715+11.8%
2024$8,689+31.4%
2023$6,614-7.0%
2022$7,110+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 8205, Page 7954

Property Built

Built

Year Built: 1996