Skip to content

8 Colleen WayNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$212,300
Last Sale Date
Mar 28, 2002

Property Information

Block2601
Lot81
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,496
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
41%
Improvement Value:$398,700
59%
Total Assessment$681,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,623+30.5%
2024$8,904+5.7%
2023$8,420+1.8%
2022$8,273+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$212,300
DeedBook 8115, Page 6121

Property Built

Built

Year Built: 2002