Skip to content

500 Woolley DrNeptune, NJ 07753

Built 1996

Last Sale Price
$171,990
Last Sale Date
Jun 10, 1993

Property Information

Block2803
Lot30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,478
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,200
45%
Improvement Value:$359,800
55%
Total Assessment$657,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,783+1.2%
2024$9,666+11.6%
2023$8,659-0.4%
2022$8,697+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$171,990
DeedBook 5227, Page 871