Skip to content

103 Iris DriveNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2001

Property Information

Block2601
Lot89
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description1SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
62%
Improvement Value:$176,500
38%
Total Assessment$458,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,048+17.5%
2024$6,001+7.8%
2023$5,567+21.6%
2022$4,577+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959