Skip to content

625 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2019

Property Information

Block2603
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 6/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,500
51%
Improvement Value:$321,800
49%
Total Assessment$652,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,650+28.8%
2024$7,491+12.8%
2023$6,643+13.6%
2022$5,846+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950