Skip to content

635 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2014

Property Information

Block2603
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings2
ZoningR10
Sq Footage2,101
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
22%
Improvement Value:$703,600
78%
Total Assessment$903,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,596-1.4%
2024$15,822+10.7%
2023$14,294+3.6%
2022$13,801+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957