Skip to content

116 Moss PlNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Oct 16, 2006

Property Information

Block2604
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class45
Description1SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,778
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,100
56%
Improvement Value:$253,100
44%
Total Assessment$580,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,188+8.2%
2024$8,492+12.4%
2023$7,554+14.2%
2022$6,615+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$431,000
DeedBook 8605, Page 3305

Property Built

Built

Year Built: 1960