Skip to content

406 Sycamore StNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block2908
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SFM1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,872
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,800
44%
Improvement Value:$330,900
56%
Total Assessment$590,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,636+10.4%
2024$8,728-2.1%
2023$8,915+6.5%
2022$8,368+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,872DeedBook 9451, Page 5522Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5976, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1950