Skip to content

127 Whitefield AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1889

Last Sale Price
$40,002
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block260
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage429
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,200
60%
Improvement Value:$137,200
40%
Total Assessment$341,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,177+28.6%
2024$5,579+2.6%
2023$5,436+3.8%
2022$5,238+7.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$40,002

From:

To:

Sq Ft429DeedBook 9716, Page 4457NU CodeTitle correction (4)Recorded12/6/2024

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft429DeedBook 9183, Page 2579Recorded8/31/2016

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8450, Page 8816

Property Built

Built

Year Built: 1889