Skip to content

117 Clark AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1920

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block260
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,279
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
56%
Improvement Value:$327,400
44%
Total Assessment$751,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,678+32.1%
2024$10,351+10.2%
2023$9,392+5.4%
2022$8,907-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,279DeedBook 9275, Page 9414NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/26/2018

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 9087, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1920