Skip to content

66 Clark AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block267
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2.5S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
49%
Improvement Value:$544,600
51%
Total Assessment$1,062,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,006+29.9%
2024$15,400+43.5%
2023$10,730+5.6%
2022$10,164+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9601, Page 6652Recorded6/23/2022

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5668, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1890