Skip to content

72 Clark AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1905

Last Sale Price
$694,000
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block267
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHDR
Sq Footage1,758
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
49%
Improvement Value:$540,500
51%
Total Assessment$1,058,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,824+30.7%
2024$15,936+15.8%
2023$13,756+5.5%
2022$13,042+40.9%
Property History

Property Sale

Sale
$694,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 9323, Page 9324Recorded12/6/2018

Property Sale

Sale
$353,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 9102, Page 6492Recorded3/5/2015

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5833, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1905