Skip to content

117 Sunshine PkwyNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 27, 2022

Property Information

Block2702
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,300
57%
Improvement Value:$162,400
43%
Total Assessment$380,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,645+4.5%
2024$5,402+60.9%
2023$3,357-2.1%
2022$3,429+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 9621, Page 3393Recorded10/26/2022

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 9588, Page 1674Recorded4/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960