Skip to content

123 Sunshine PkwyNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2013

Property Information

Block2702
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,544
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
56%
Improvement Value:$181,500
44%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,570+0.4%
2024$6,545+47.0%
2023$4,452-1.0%
2022$4,497+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,500

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 8854, Page 7790NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/14/2010

Property Built

Built

Year Built: 1960