Skip to content

417 Slocum AveNeptune, NJ 07753

Built 1978

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 8, 2003

Property Information

Block2705
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 7/3/2.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,063
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
51%
Improvement Value:$282,000
49%
Total Assessment$578,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,301+14.0%
2024$8,158+5.9%
2023$7,704+6.4%
2022$7,239+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8281, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1978