Skip to content

322 Woodland AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block2705
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 6/4/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,000
51%
Improvement Value:$252,300
49%
Total Assessment$518,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,373+16.6%
2024$7,179+5.9%
2023$6,776+6.9%
2022$6,341+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 8945, Page 6413

Property Built

Built

Year Built: 1955