Skip to content

308 Campbell AveNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$231,500
Last Sale Date
Aug 19, 2015

Property Information

Block2706
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,549
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
55%
Improvement Value:$235,900
45%
Total Assessment$522,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,774+21.9%
2024$6,375+3.6%
2023$6,151+6.8%
2022$5,759+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$231,500

From:

To:

Sq Ft1,549DeedBook 9129, Page 3395Recorded8/31/2015

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5119, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1958