Skip to content

9 Brook DriveNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$245,500
Last Sale Date
Jul 2, 2009

Property Information

Block3401
Lot34
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,900
51%
Improvement Value:$265,500
49%
Total Assessment$543,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,088+16.2%
2024$6,960+8.4%
2023$6,421+13.5%
2022$5,659+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,500
DeedBook 8784, Page 4634

Property Built

Built

Year Built: 1958