Skip to content

303 Campbell AveNeptune, NJ 07753

Built 1970

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Dec 1, 2003

Property Information

Block2709
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SFAL1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,345
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,000
63%
Improvement Value:$184,300
37%
Total Assessment$498,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,873+12.2%
2024$7,018+2.9%
2023$6,823+6.4%
2022$6,413+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 8321, Page 6091

Property Built

Built

Year Built: 1970