Skip to content

144 Brighton AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$266,450
Last Sale Date
May 26, 2004

Property Information

Block4713
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SFM
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,339
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,300
59%
Improvement Value:$172,000
41%
Total Assessment$419,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,233+10.5%
2024$7,448+1.8%
2023$7,319+4.3%
2022$7,019+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$266,450
DeedBook 8371, Page 1549

Property Built

Built

Year Built: 1960