Skip to content

109 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1998

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 30, 2010

Property Information

Block270
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SALG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,100
54%
Improvement Value:$367,500
46%
Total Assessment$798,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,345+1.0%
2024$12,219+9.0%
2023$11,208+6.2%
2022$10,554+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 8865, Page 2326

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 5961, Page 109NU CodePartial parcel (6)Recorded8/4/2000

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft190DeedBook 5519, Page 775NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/23/1996

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4987, Page 525