Skip to content

309 Campbell AveNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$522,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block2710
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,014
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,900
49%
Improvement Value:$291,400
51%
Total Assessment$570,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,909+11.5%
2024$8,884+33.1%
2023$6,673+7.2%
2022$6,225+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$522,000

From:

To:

Sq Ft2,014DeedBook 9616, Page 2285Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8917, Page 4248

Property Built

Built

Year Built: 1954