Skip to content

703 Stamford DrNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$538,799
Last Sale Date
Mar 11, 2025

Property Information

Block1511
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,200
50%
Improvement Value:$259,200
50%
Total Assessment$521,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,444+7.3%
2024$6,938+31.8%
2023$5,263+2.7%
2022$5,123+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$538,799

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 9732, Page 2901NU CodeGovernment (15)Recorded4/4/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960