Skip to content

128 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1972

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 12, 2017

Property Information

Block275
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,161
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
44%
Improvement Value:$497,700
56%
Total Assessment$884,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,378+21.2%
2024$11,034+11.0%
2023$9,942+5.5%
2022$9,424+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,161DeedBook 9247, Page 1093Recorded9/8/2017

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5675, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1972