Skip to content

123 Stockton AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block276
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2SAL 5/3/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,609
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
46%
Improvement Value:$488,200
54%
Total Assessment$912,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,653+35.0%
2024$12,340+9.1%
2023$11,311+3.8%
2022$10,898+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$334,786

From:

To:

Sq Ft1,609DeedBook 9522, Page 5019NU CodeDoubtful title (14)Recorded6/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1976