Skip to content

115 Stockton AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1898

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block276
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class19
Description2S-S-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,146
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,300
46%
Improvement Value:$680,100
54%
Total Assessment$1,259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,191+45.7%
2024$15,230-5.1%
2023$16,043+3.8%
2022$15,452+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000

From:

To:

Sq Ft2,146DeedBook 9650, Page 6871Recorded7/5/2023

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 9088, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1898