Skip to content

79 Stockton AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1969

Last Sale Price
$686,750
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block279
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,608
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,300
44%
Improvement Value:$573,900
56%
Total Assessment$1,031,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,379+18.8%
2024$17,147+15.9%
2023$14,790+16.6%
2022$12,687+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$686,750

From:

To:

Sq Ft2,608DeedBook 9403, Page 4638Recorded3/19/2020

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 8021, Page 6911

Property Built

Built

Year Built: 1969