Skip to content

519 Woolley DrNeptune, NJ 07753

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2009

Property Information

Block2802
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description2SAL2G 8/4/2.5
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,904
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,200
48%
Improvement Value:$298,700
52%
Total Assessment$579,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,286-5.7%
2024$8,783+12.1%
2023$7,835-0.9%
2022$7,902+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 5709, Page 734Recorded4/28/1998

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$145,750
DeedBook 5124, Page 51

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 4874, Page 294