Skip to content

509 Woolley DrNeptune, NJ 07753

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2019

Property Information

Block2802
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,918
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,400
47%
Improvement Value:$326,400
53%
Total Assessment$617,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,137-2.6%
2024$9,379+17.9%
2023$7,955-0.8%
2022$8,023+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 5280, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4971, Page 690

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 4874, Page 294