Skip to content

601 Maple AveNeptune, NJ 07753

Built 1973

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block2805
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SFM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,200
52%
Improvement Value:$232,900
48%
Total Assessment$487,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,873+12.8%
2024$6,977+11.5%
2023$6,257+7.0%
2022$5,850+14.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$302,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 9437, Page 9587Recorded9/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 1973