Skip to content

412 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 1949

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block2805
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SFM2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,200
49%
Improvement Value:$243,100
51%
Total Assessment$480,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,995+13.4%
2024$6,169+23.5%
2023$4,997+7.3%
2022$4,655+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$451,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 9671, Page 3707Recorded12/15/2023

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 9540, Page 912Recorded9/1/2021

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 9107, Page 8078Recorded4/10/2015

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 8121, Page 7541

Property Built

Built

Year Built: 1949