Skip to content

606 Highland AveNeptune, NJ 07753

Built 1987

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 22, 2010

Property Information

Block2810
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,874
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,500
56%
Improvement Value:$246,400
44%
Total Assessment$559,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,934+9.5%
2024$8,161+5.0%
2023$7,776+6.3%
2022$7,318+4.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 8817, Page 4285

Property Built

Built

Year Built: 1987