Skip to content

605 Fairview AveNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block2810
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,700
62%
Improvement Value:$178,100
38%
Total Assessment$462,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,356+16.4%
2024$6,321+3.7%
2023$6,098+2.4%
2022$5,954+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 9671, Page 8035NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1963