Skip to content

86 Stockton AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1961

Last Sale Price
$441,024
Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block284
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage892
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
61%
Improvement Value:$270,900
39%
Total Assessment$702,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,860+17.4%
2024$10,954+14.6%
2023$9,558+8.6%
2022$8,799+16.4%
Property History

Property Sale

Sale
$441,024

From:

To:

Sq Ft892DeedBook 9284, Page 1832Recorded4/24/2018

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 9002, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1961