Skip to content

108 Stockton AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1924

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Mar 9, 1998

Property Information

Block286
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF1G - 5/2/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage899
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$621,400
76%
Improvement Value:$200,400
24%
Total Assessment$821,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,533+15.9%
2024$9,952+6.6%
2023$9,340+5.7%
2022$8,834+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 5697, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1924