Skip to content

93 Myrtle AveNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block513
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage866
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
51%
Improvement Value:$160,100
49%
Total Assessment$327,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,036+15.2%
2024$4,371+47.7%
2023$2,958+12.3%
2022$2,635+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

Sq Ft866DeedBook 9235, Page 7785Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6003, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1920