Skip to content

705 Maple AveNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 30, 1999

Property Information

Block2907
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class17
Description1SFV2G 9/5/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
56%
Improvement Value:$237,700
44%
Total Assessment$542,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,664+14.8%
2024$7,549+4.7%
2023$7,210+6.4%
2022$6,775+4.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957