Skip to content

313 Campbell AveNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block2707
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,900
59%
Improvement Value:$195,300
41%
Total Assessment$474,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,571+15.4%
2024$6,563+4.4%
2023$6,286+6.8%
2022$5,884+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962